Ana Sayfa / Google Cezaları / İçeriğinizi Alan Site Sizden Üstte Sıralamaya Sahip Olabilir

İçeriğinizi Alan Site Sizden Üstte Sıralamaya Sahip Olabilir

Son dönemde epey tartışılan bir olgudur. Bazı siteler özgün ve kaliteli içerik oluştursalar bile bir şekilde içerikleri alan diğer siteler onlardan çok daha üstte sıralamaya sahip olabilmektedirler. Bunun ardında yatan problem henüz netlik kazanmış değil. Google açısından bakılacak olursa problem tamamen içeriğin yayınlandığı siteyle ilgili olabilir. Eğer orijinal bir içerik yayınlamış durumda olduğunuz halde bir şeyler yolunda gitmiyorsa sitenizi ciddi anlamda gözden geçirmeniz gerekiyor demektir.

Bir site, sizin hazırladığınız bir içeriği alıp hiç dokunmadan yayınlıyorsa ve sizden çok daha iyi bir sıralamaya sahip oluyorsa şaşırmamanız gerekir. Çünkü ortada böyle bir olasılık bulunuyor ve Google problemin içeriği üreten sitede olabileceğini belirtiyor. Her ne kadar net bir bilgi verilmiş olmasa dahi kullanıcıları rahatsız edebilecek bu durum için şimdilik bir çözüm bulunmuyor.

Google’ın geçtiğimiz yıllarda bu tür içerik araklayan siteleri bulmak ve tespit etmek için girişimlerinin olduğunu görmüştük. Yayınlanan birkaç ufak araç ile içeriğin orijinal adresini sıralamada aşan kopya içerik kullanan siteleri raporlamak için kullanıcılara bir imkan sunulmuştu. Ancak bu araç artık kullanılmıyor ve Google’ın bu yönde ne tür adım attığı tam olarak bilinmiyor.

Bunun basit bir problem olduğunu düşünmemelisiniz. Kopya içerik kullanıp orijinal siteden daha iyi sıralamaya sahip olmak nadir görülecek bir durumdur. Başınıza böyle bir durum gelirse sitenizi baştan aşağı analiz etmenizde fayda var. Çünkü Google’a göre bunun yaşanmasının temel nedeni orijinal sitede bulunan diğer problemlerdir.

backlink

Mutlaka Okumalısın

Sitenizi Google Cezalarına Karşı Korumanın 7 Yolu

Eğer sitenizin Google sonuçlarında daimi olmasını istiyorsanız atmanız gereken adım bellidir. Google cezalarından kendinizi korumalı, …

8 Yorumlar

 1. Merhaba, yazı içerisinde aynı cümleleri tekrar edip durmuşsunuz. Çözüme yönelik bir yazı olmayacaksa neden yayınlıyorsunuz? Sizler web piyasasına öncülük eden kişiler olarak özellikle de içerik ile alakalı bir yazı paylaşıyorsanız daha elle tutulur verilere yer vermenizi öneriyorum.

  Sevgiler.

  • Merhaba Harun Bey,

   Eleştirinizi dikkate alacağım ama aynı cümleleri nerede tekrar ettiğimi bulamadım. Çözüme yönelik bir içerik değil bu çünkü çözümü bunu sağlayan kurumun bulması gerekiyor. Yazıyı muhtemelen okumadınız. “Her ne kadar net bir bilgi verilmiş olmasa dahi kullanıcıları rahatsız edebilecek bu durum için şimdilik bir çözüm bulunmuyor.” burada da belirtmiştim.

   Elle tutulur, gözle görülür veriler paylaşıyorsanız ve sektöre katkıda bulunuyorsanız bunu bizlerde bilmek isteriz. Lütfen bizden saklamayın.

 2. Dün bununla ilgili bir deney başlattım ve domain alarak birkaç haber sitesini bire bir kopyaladım.sonucu ilerleyen zamanlarda buradan paylaşacağım..

 3. Yazı güzel ama kasvetli olmuş.

  Sitenize yeni bir makale eklediğinizde, google.com/webmasters’a girerek “Google Gibi Getir” özelliğini kullanın. Bu sayede Google makalenin ilk önce sizin sitenizde yayınlandığını anlayacaktır.

 4. Google Gibi Getir sürekli kullanmak zarar verir mi siteye bu durumda?

  Zira tek çözğüm bu gibi duruyo 🙁

 5. Böyle bir durumla karşılaşmamak için alınabilecek bir kaç basit önlem var. % 100 kesin çözüm değil ama faydası olur. Birincisi DMCA kaydı yapılıp kodlar siteye yerleştirilir ve belli bir zaman sonra DMCA tarafından girilen içerikler indexlenir. Bir süre sonra girilen içerik anlık olarak indexlenmeye başlar. Sonra Google şikayet edilir kopyacı site. Birde indexlenme hızı saniyelere düşmüş olan bloglar içerik girdikten sonra hemen bir kaç imleme ve sosyal medya paylaşımı yaparak o içeriğin ilk sahibi olduğunu arama motorlarına gösterebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir