Ana Sayfa / SEO / Her Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gereken 4 SEO Stratejisi

Her Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gereken 4 SEO Stratejisi

Konu SEO olduğunda, birbirleri arasında küçük farklılıklar olan çok sayıda ve farklı tipte strateji bulunmakta. Farklılıları daha anlaşır getirmek için, dijital pazarlamaya sağlayacakları avantajları tek tek irdeledim.

İhtiyacınız Olan 4 SEO Türü

Bölgesel SEO

Bölgesel SEO stratejisi belli bir coğrafik alanda bulunan mağaza veya şirket binalarının gösteriminin mobil cihazlar ya da bilgisayarlar aracılığı ile artırılması amacını taşır. Bölgesel aramalar,  işle ilgili bölge, şehir veya topluluk ile alakalı anahtar kelimeler içerir.

lokal-bolgesel-seo

Bölgesel SEO stratejileri sizin websiteniz haricinde şu konuları içerir:

 • Yer alınılan topluluk etkinlikleri ve bunların sosyal medya ortamında paylaşımları.
 • Google My Business, Yahoo! bölgesel ve iş yerleri için Bing profilleri oluşturma.
 • Veri derleyicilerden faydalanarak üst dizin sitelerine kayıt olma.

Barnacle SEO

Barnacle SEO, kendisini büyük bir yüzeye yapıştıran ve akıntıda sürüklenen parçalarla beslenen bir deniz canlısı türü ile aynı mantığı taşır. Bu yöntemde, düşük arama oranına sahip bir sitenin kendisini çok yüksek arama oranına sahip bir site ile bağdaştırarak üst sıralara taşıması mantığı yürütülür.

barnacle-seo

Dallas merkezli bir sıhhi tesisatçı bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Herkesin bildiği gibi, Yelp, bir tesisatçıdan çok daha yüksek aranmaya sahiptir. Yani, eğer iş yerleri SEO çalışmalarının bir kısmını Yelp’deki pozitif değerlendirmelerinin sayısını arttırmaya odaklarsa, kendilerini Yelp’e yapıştırmış olurlar. Ayni bir gemiye yapışan bir midye gibi. Birileri Yelp ve Dallasta tesisatçılarını arattığı zaman, tesisatçı sitesi arama sonuçlarında Yelp müşterileri tarafından beslenebilir. Yelp sadece bir örnek. İş listeleri ve optimize edilmiş profiller bunun bir diğer yoludur.

Nereden başlayacağınız burada:

 • Rekabetin nerede olduğuna göre, anahtar kelimeleri, cümleleri ya da kategorileri kullanarak en iyi arama teklifini sunan siteleri tanımlayın.
 • Arama sonuçlarının en üstündeki siteleri gözden geçirerek nereye odaklanmanız gerektiğine karar verin.
 • Stratejinizi parçası olacak olan siteyi ararken en iyi sonucu almak için yaratıcı ve alışılagelmişin dışında düşünün. 

Ulusal SEO

Ulusal SEO, bölgesel SEO’nun tersi olarak sadece belli bir bölgeye değil ülkenin tüm noktalarına ulaşma prensibine dayanır. Amazon, bölgesel SEO yerine ulusal SEO stratejisinin tercih edilmesi için iyi bir örnektir. Fiziksel olarak herhangi bir mağazaya sahip olmadan siteye ziyaretçi çekerek satın alabilen herkese veya her yere ürün satabiliyorlar.

uluslararasi-seo

Ulusal SEO stratejisi arama motorları bilgisini beslemeye odaklanır, böylece tüketiciler arama yaptıkları bölge fark etmeksizin sonuca ulaşır.

Bunu yapmak için:

 • Özel bir bölge veren bağlantıları kaldırın ya da bu bağlantılara hiç yer vermeyin.
 • Örneğin, “Plano dijital pazarlama hizmetleri” yerine, “dijital pazarlama hizmetleri”ne odaklanın.
 • Ulusal aramalardan gelen diğer sitelere göz atın ve bu sitelerin sahip olduğu unsurlara eğilin.

SEO stratejinizde bölgesel odaklanmayı bertaraf etmeden önce, Coke veya Pepsi gibi büyük markalar ile rekabet edemeyeceğinizi göz önünde bulundurun. Bu durum işiniz açısından zorluk çıkartabilir.

Teknik SEO

Her ticari iştirak SEO stratejilerinin bir parçası olarak teknik SEO içermelidir. Teknik SEO, bir sitenin backend kısmını içerir. Eğer backend gibi teknik konulara yabancı iseniz yardım için bir teknik elemana ihtiyaç duyabilirsiniz. Teknik SEO görmezden gelinecek bir olgu değildir.

Teknik bileşenler:

 • Sayfa optimizasyonu, sayfa yükleme süresi ve mobil uyumluluk.
 • Sayfa başlıkları ve URL optimizasyonları, görüntü başlıkları, etiketler ve açıklamalar.
 • Sitenin 301, 302 ve 404 hatalarına karşı izlenmesi.

Bunlar teknik bileşenlerin sadece küçük bir listesini oluşturmaktadırlar. Bu bileşenlere çok daha fazlası eklenebilir.

teknik-seo

Hatırlanması gereken en önemli nokta, hangi SEO türü kullanılırsa kullanılsın hepsi ana SEO stratejisi ile dijital pazarlama stratejisini destekleme ve daha yüksek arama sonuçlarına ulaşabilme amacı taşır.

Gördüğünüz gibi SEO bir siteye anahtar kelimeleri yazmaktan çok daha fazlası. Siz hangi tip SEO stratejilerini kullanmaktasınız? Stratejilerinizi ve elde ettiğiniz sonuçları değerlendirin ve bizlerle paylaşın. Bu bizi çok mutlu edecektir.

backlink

Mutlaka Okumalısın

Arama Sıralaması Kaybetmenize Neden Olan 7 Etken

Google arama motorunu güçlendirdikçe ve algoritmalarını daha kuvvetli hale getirdikçe SEO, kullanıcı deneyimi ve içerik …

13 Yorumlar

 1. seo ve dijital pazarlamayı birleştiren güzel bir yazı olmuş.

 2. SEO denince webmaster arkadaşların en çok öğrenmeye çalıştıkları taktiklerdir. Bu yazıda sizlerde seo nun inceliklerini bizlere anlattığınız için teşekkürler. Bölgesel olanı özellikle çok iyi olmuş

 3. SEO’ye farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmış güzel bir yazı olmuş. Web sitelerinin can damarı SEO çalışmalarında pek çok arkadaş kullanacaktır. Elinize sağlık.

 4. Merhaba hocam gerçekden açıklayıcı bir makaleye imza atmışsınız, tebrik ederim seo denince akla ilk yapılması gereken çalışmalar gelir bunu biliyorsunuz bir çok insan başaramıyor ki webmaster’ım diyede ortalıkalrda dolanıyorlar.

 5. Sitenizi sürekli olarak takip ediyorum.
  seo ve diğer konular hakkında çok yararlı paylaşımlarınız mevcut.

 6. Seo’nun tüm bölgelerini ele alıp makalenizde yayınlamışsınız. Seo yapmak isteyen arkadaşların ihtiyaç duyduğu bilgi ağırlıklı bir makale olmuş teşekkürler.

 7. Google sürekli algoritmalarını değiştirdiği için seo stratejileri de değişmektedir. Bunları iyice takip edip kendimize güzel bir yol haritası belirlemeliyiz. Bilgilendirici yazı için teşekkürler.

 8. siteniz seo konusunda sürekli güncel sürekli takipteyim.

 9. Siteniz tamamen bilgiye yönelik. İçerikler çok sağlam ve güvenilir. TEşekkürler.

 10. çok faydalı bilgiler içeren bir makale tebrik ederim.

 11. E-Ticaret ile ugraşanların işine yarayacak seo taktikleri teşekkürler güzel makale olmuş

 12. Değerli bilgileriniz ve önerileriniz için teşekkürler.

 13. Çok yararlı bir konu. Emeğinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir