Ana Sayfa / Google Adwords / Arama için Adwords DoubleClick Karşılaştırması

Arama için Adwords DoubleClick Karşılaştırması

AdWords pazarlamacılar için bilinen bir araç olmasına rağmen DoubleClick çok az kişi tarafından bilinmektedir. Yaygınlığını göz ardı edersek DoubleClick pazarlamacılara çok daha fazla imkan sunuyor diyebiliriz. Bunlardan birisi ve en önemlisi DoubleClick for Search uygulamasıdır.

Artık birçok kişi için Google sadece net ortamının değil aynı zamanda pazarlama ortamının da etkili bir oyuncusudur. Yeni başlayan ve bu alanda profesyonel olan herkes bu gerçeğin farkındadır. Google AdWords sayesinde pazarlama alanının etkin oyuncularından birisi olmayı başarmıştır. DoubleClick ise önceleri bağımsız bir firmaydı ve sitelere reklam çözümleri sunmaktaydı. DoubleClick tarafından çevrimiçi reklam alanında yapılan sıçrama kısa sürede Google’ın dikkatini çekti. 2008 yılında ise Google bu firmayı satın alarak kendi bünyesine kattı.

doubleclick-adwords-arasindaki-fakliliklar

AdWords ve DoubleClick arasında basit gibi gözüken ama pazarlamacılar tarafından değerli olabilecek önemli farklılıklar vardır. Bazı farklılıklar ise iki aracın kullanım düzeyi ve avantajlarıyla ilgilidir. AdWords ve DoubleClick karşılaştırması ile iki araç arasındaki önemli farklılıkları öğrenebilir ve bir pazarlamacı olarak hangisinin sizin için daha verimli olduğunu görebilirsiniz.

1. Harcama Modeli

AdWords kapsamlı bir araç olmasına ve çoklu kampanyaları yönetmenize imkan tanısa bile hala bir kullanım ücretine sahip değildir. Reklam verecek kişiler sadece reklam kampanyaları için ücret ödemektedirler. DoubleClick ise yüzdesel olarak sizden kullanım ücreti talep etmektedir. Bu ücretler üyelikten üyeliğe değişiklik göstermektedir.

2. Hesap Yönetimi

AdWords kampanyaları Google tarafından sunulan özel AdWords paneli üzerinden yönetilebilmektedir. Birden fazla AdWords hesabı MCC hesabı oluşturularak tek bir hesap üzerinden yönetilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise AdWords kullanıldığı zaman Google dışında herhangi bir arama motorunun hedef alınamayacağı ve bu yönde bir kampanya gerçekleştirmenin mümkün olmayacağıdır.

DoubleClick ise diğer arama motorlarının reklam platformlarını tek bir üyelik üzerinden kontrol edebilmenizi sağlayabilmektedir. Tüm reklam hesaplarınızı tek bir yerden kontrol edebilmek size eşsiz bir kolaylık sunabilmektedir.

3. Raporlama

AdWords’ün aksine DoubleClick çok daha kapsamlı ve özel raporlar sunabilmektedir. Kişiselleştirilmiş tablolar, kişiselleştirilmiş veriler, özel satır ve sütunlar ile size çok daha kapsamlı raporlama sunan DoubleClick bu konuda çok daha iyidir. Birden farklı strateji uyguluyorsanız ve bunların raporlarını ayrıntılı bir biçimde takip etmek istiyorsanız DoubleClick size daha fazla imkan sunacaktır.

4. Gerçek Zamanlı Veriler

Her ne kadar AdWords yıllar içerisinde gelişmeyi başarmış ve gelişmeyi sürdüren bir platform olsa bile verilerin gecikmeli olarak gelmesi bazı kullanıcılarını rahatsız edebilmektedir. DoubleClick ise neredeyse gerçek zamanlı sayılabilecek şekilde verileri güncel tutmakta ve reklamcıların hızlı kararlar alarak yeni stratejiler geliştirebilmesine imkan tanımaktadır.

5. Dönüşüm İyileştirmesi

AdWords ve Analytics birden fazla dönüşüm verisini takip edebilmenizi sağlamaktadır ancak iki hesap arasında geçiş yapmak zaman alıcı olabilmektedir. DoubleClick ise Floodlights adını verdiği etiketleme sistemini kullanmaktadır. Bu sistem ile birlikte reklamcılara her hedef için rapor oluşturmayı ve bunları indirme imkanını sunmaktadır.

6. Kanallar Arası Dönüşüm Niteliği

DoubleClick kullanmış olduğu özel teknoloji sayesinde kanallar arası dönüşüm görüntülemelerine izin vermekte ve kopya verilerin oluşmasını engelleyebilmektedir. AdWords ise çoklu veri görüntülemelerine izin verse bile ekstra kanallara ait verilerin görüntülenmesini sağlayamamaktadır. Bununla birlikte kopya verileri engelleyemediği için yanlış niteliklerin gözükmesine neden olabilmektedir.

7. Gerçek Zamanlı Teklif Verme

DoubleClick gerçek zamanlı teklif verme konusunda çok daha esnek imkanlara sahiptir. Gerçek zamanlı stratejiler oluşturmak isteyen kullanıcılar DoubleClick sayesinde bu isteklerini yerini getirebilme şansına sahip olurken, AdWords çok fazla detaylı imkan sunamamaktadır. Bununla birlikte AdWords belirli hedeflere yönelik gerçek zamanlı strateji geliştirmeniz konusunda size yardımcı olamamaktadır.

Her ne kadar AdWords ve DoubleClick aynı işlevi görüyor gibi gözükse bile aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. AdWords standart bir araçtır. Her bütçeye uygun strateji ve kampanya gerçekleştirmenizi sağlayabilir. DoubleClick ise çok daha büyük bütçelere sahip kampanyalar için uygun bir araçtır. Reklam yönetimi konusunda seçim yaparken bu iki aracı iyi tanımalısınız. Kısıtlı bütçeye sahip bir kişi AdWords kullanabilecek durumdayken DoubleClick kullanabilecek bütçe kapasitesine sahip olamayabilir. Büyük bütçeli kampanyalar için AdWords yetersiz kalabilecektir.

Aslında bu yazımızda Adwords ve DoubleClick nedir? farklılıkları nelerdir? sorularının cevabını da bulmuş olanlar olacaktır.

backlink

Mutlaka Okumalısın

İşinizi Kolaylaştıracak 5 AdWords Filtresi

AdWords kullanılacak bir kampanyanın değerlendirmesini yaparken ilk olarak göz atmanız gereken nokta müşterinin AdWords hesabıdır. …

3 Yorumlar

  1. Bu güzel paylaşım için teşekkür ederim. Dobleclick ücreti vs. bilgilere nereden ulaşabiliriz. Türkçe bir sayfası varmı acaba.

  2. İnternette double click ile ilgili yazılar çok az maalesef. Teşekkürler damla hanım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir