Ana Sayfa / Alexa / Alexa Sıralamasını Yükseltme Rehberi

Alexa Sıralamasını Yükseltme Rehberi

Birçok kişinin aklında Alexa sıralaması nasıl yükseltilir sorusu vardır. Alexa’nın bu kadar önemli olmasını anlayışla karşılamak lazım. Herkese açık bir şekilde sitelerle ilgili istatistiksel veriler sunduğundan potansiyel reklamcılar ve ortaklar bu verileri dikkate alabilmektedir. Bu nedenden ötürü Alexa verileri sitenizin değerine değer katabilecek nitelikte olacaktır. Diğer taraftan benzer sebeplerden ötürü Alexa değerleriniz sayesinde sitenizin para kazandırmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

Alexa’yı tanımayanlar veya yeni tanışanlar için ufak bir tanımlama yapacak olursak, Alexa sitenin performansı ile ilgili bilgiler veren bir hizmettir. Bu performans sitenin kendi alanındaki diğer sitelerle karşılaştırılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Alexa’yı dikkate almıyorsanız bu durumda işinizin büyümesi için gerekli özeni göstermiyorsunuz demektir. Kısaca özetlemek gerekirse, Alexa sıralamanız sitenizin otoritesinin ne olduğunu başkalarına anlatacak bir niteliktir.

Ancak Alexa sıralamasının nasıl yükseltileceğini öğrenmeye başlamadan önce ilk olarak Alexa sıralamasının nasıl oluşturulduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Böylece Alexa’nın sıralamasını yükseltmek konusunda neler yapabileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz.

alexa-siralamasi-nasil-yukseltilir

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa sıralaması sitenizin diğer sitelere göre ne durumda olduğunu gösteren basit bir ölçümdür. Sitem diğer sitelere göre ne durumdadır sorusuna en ideal cevaplardan birisidir. Sitenizin Alexa sıralaması sadece sitenin aldığı trafik miktarına bağlı değildir. Aynı zamanda diğer sitelerin trafik değerleriyle alakalıdır.

Alexa Verileri Nasıl Almaktadır?

Alexa, dünya üzerindeki milyonlarca insanın dahil olduğu bir panele sahiptir. İnternet üzerindeki siteleri baz alırsak, Alexa verilerini bu sitelere yapılan ziyaretlerden elde etmektedir. Bunun nasıl gerçekleştirildiği kapsamlı bir anlatımı gerektirmektedir. Bununla birlikte hesaplama formüllerinin karmaşıklığı, sahte ziyaretlerin ve tıklamaların fark edilmesi gibi harici unsurlar bulunmaktadır. Tüm unsurlar düşünülerek hesaplanan veriler bu nedenle tarafsızlık içermekte ve siteniz için ideal olan verileri yansıtmaktadır.

Alexa Sıralaması Nasıl Ölçülür?

Alexa her gün son 3 ay içerisinde tüm sitelerin aldığı ziyaretçi ve sayfa görüntülenme ortalamalarını gözden geçirir. Son 3 ay içerisinde en yüksek ziyaret ve sayfa görüntülenme miktarına olan site birinci sırada yer alır. Ziyaret ve sayfa görüntülenme miktarı düşük olan siteler ise milyonlarca sitenin arasında bir yerlerde bulunur. Alexa panelinde hiç görüntülenmemiş olan siteler için ise veri gösterimi söz konusu değildir.

Bir Siteye Gelen Ziyaretçi Sayısı Alexa Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Google’ın en çok ziyaretçi ve görüntülenme alan site olduğunu düşünürsek, Alexa sıralamasında bir numara ona ait olacaktır. Herhangi bir sitenin sıralaması ise grafiksel olarak uzun kuyruklu bir şema oluşturularak belirlenir. Uzun kuyruklu bir şema söz konusu olduğu için en ufak bir ziyaretçi miktarı değişimi bir sitenin Alexa sıralamasında ciddi değişimlere neden olabilmektedir.

Ancak grafik şemasında ne kadar yukarıya doğru çıkarsanız aldığınız ziyaretçiye göre sıralamanızın değişme durumunun farklılığı bir o kadar azalacaktır. Çünkü sıralamanızı yükseltmeniz için çok daha fazla ziyaret almanız gerekecektir.

Daha İsabetli Alexa Sıralaması Verisi Almak

Daha isabetli Alexa sıralama verisi almak istiyorsanız sitenizi Alexa’ya kayıt etmelisiniz. Alexa’ya kayıt edilen sitelerin verileri doğrudan Alexa tarafından ölçülmektedir. Diğer siteler ise veri panelinden elde edilen verilere göre sıralamaya dahil edilmektedir. Alexa’ya sitenizi kaydederek hem daha isabetli veri alınmasını sağlayabilirsiniz hem de bu isabetli veriler sayesinde daha iyi bir sıralamaya sahip olabilirsiniz. Sitenizi Alexa’ya kayıt etmenin çok daha farklı avantajları vardır ama en önemlisi daha isabetli verilerdir.

Peki daha iyi Alexa sıralamasına sahip olabilmek için neler yapılmalıdır? Bunun için yapabileceğiniz birçok farklı şey vardır. Bunlardan herhangi birini gerçekleştiriyor olmak sizin verilerinizi iyileştirecek ve dolayısıyla daha iyi bir sıralamaya sahip olmanızı sağlayacaktır.

Etkileşim sağlayan ve orijinal olarak içerikler oluşturarak sitenizi güncel tutmalısınız. Sitenize gelen ziyaretçilerin talep ettiği biçimde içerik sunamadığınız sürece maalesef istediğiniz ivmeyi yakalayamaz ve sıralamanızı yükseltmeniz konusunda başarılı olamazsınız. Okuyucular kullanışlı ve faydalı buldukları kaynaklardan yararlanırken gelecekte yayınlanacak içerikler için o kaynakları takip etmeye çalışırlar. Bununla birlikte faydalı ve ilgi çekici buldukları içerikleri başkalarıyla paylaşırlar. Ayrıca kaliteli içerikler arama motorları tarafından daha fazla ödüllendirilirler.

Sitenize diğer uygun olan sitelerden daha fazla link almaya çalışın. Sitenize kendi alanınızla ilgili daha fazla siteden link gelmesi sizin sitenizin alanını belirleme konusunda arama motorlarına yardımcı olacaktır. Diğer bir adlandırma ile kaliteli link oluşturma stratejisi sitenizin çok daha fazla otoriteye sahip olmasını sağlayacaktır. Ancak bu taktiğin mutlaka orijinal ve kaliteli içeriklerle desteklenmesi gerekmektedir. Aksi halde sitenize gelen ziyaretçiler sitenizde durmadan gideceklerdir.

Dahili link demek, bir yazıdan veya sayfadan farklı bir yazı veya sayfaya link gönderilmesi demektir. Bu siteniz için değerlidir çünkü bu sayede site içi dolaşımı sağlayabilirsiniz. Site içi dolaşımınız ne kadar iyiyse insanların site içerisinde geçirecekleri süre o kadar fazla olacaktır ve bu da site verilerinizin çok daha iyi gözükmesini sağlayacaktır. Diğer taraftan dahili linklerin oluşturulması için mutlaka kaliteli içeriklerin sitede yer alması gerekmektedir.

alexada-yukselmek-icin-link-almak

Hem sitenize dışarıdan gelen linkler hem de dahili linkler arama motorlarının içeriğinizi ve dolayısıyla sitenizi anlamalarını sağlamaktadır. Her ne kadar önemli olsalar bile link oluşturma çalışmaları abartmamak gerekmektedir. Eğer sitenizde gereğinden fazla link yer alıyorsa bu sitenizin otoritesini zayıflatacaktır. Daha da kötüsü arama motorları tarafından ceza almanızı sağlayabilecektir.

Rakiplerinize ziyaretçi getiren anahtar kelimeleri tespit edin ve bu anahtar kelimeler için sitenizde iyileştirmeler yapın. Basit bir anahtar kelime analizi gerçekleştirerek hedef kitlenizin ne tür aramalar yaptığını gözlemleyebilirsiniz. Kısacası anahtar kelime analizi yapmak hedef kitlenizi tanımak demektir. Hangi anahtar kelimelerin sitede nerelere yerleştirilmesi gerektiğini belirleyerek bu anahtar kelimelerin sizin için çok daha iyi sonuçlar vermesini sağlayabilirsiniz.

Rakiplerinizin pazarlama stratejilerini incelemek ve nelerin işe yaradığını görebilmek önemlidir. Rakipleri analiz etmenin çok farklı avantajları bulunmaktadır ama genel anlamda en büyük avantajı sitenizi bağlamsal açıdan analiz edebilmenizi mümkün kılmasıdır. Hangi verilerin sizin için önemli olduğunu görmek, hangi strateji ve çalışmaların işe yarayabileceğini belirlemek ve sektörde yer alan trendleri tespit edebilmek için rakiplerin analizi önemli bir adımdır. Tüm bunların bir araya getirilmesi ise genel olarak uygulayacağınız iş stratejilerini ve pazardaki pozisyonunuzu anlamak konusunda size destek olacaktır.

Sitenizde en iyi SEO çalışmalarını gerçekleştirmelisiniz. SEO siteniz için son derece değerlidir. Ancak SEO sadece sitenizin arama görünümünü yükseltmek anlamına gelmemektedir. Bu aynı zamanda sitenizin kullanılabilirlik düzeyiyle ilgili bir durumdur. Sitenize gelen ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunamazsanız herhangi bir dönüşüm elde etme fırsatınız olmayacaktır.

backlink

18 Yorumlar

 1. Herkesin anlayabileceği ve uygulayabileceği şekilde anlatılmış. Emeğiniz için teşekkürler.

 2. bu güzel bilgileri paylaştığınız için teşekkürler

 3. Sitenin güncel olması ve içeriklerin kaliteli olması galiba en önemli faktör. Bu sayede yazıda sözünü ettiğiniz diğer etkenler de daha kolay gerçekleşmiş oluyor.

 4. Kaliteli paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Sizi takip etmeyi herkese öneriyorum. Kaliteli makale ve paylaşımlarınızın devamı dileğiyle. İyi çalışmalar

 5. Akıcı uslubunuz ve herkesin anlayabileceği bir dilde bizlere ışık tuttuğunuz için teşekkür eder, diğer makalelerinizi de dört gözle beklediğimi belirtmek isterim.

 6. İçerik özgün ancak ziyaret çekme konusu da önemli bir dert. Paylaşım için teşekkürler, gayet net açıklıyor konuyu

 7. Sitenizi yeni takip etmeye başladım. Yararlı bilgiler için teşekkürler…..

 8. Alexa sıralaması kullanıcıları çok ilgilendirmese de web yazılımcıları için hem moral hem de hit sebebidir. Bu sıralamayı günlük olarak takip etmeli ve neyi yanlış, neyi doğru yaptığımızı incelemeliyiz, tekrar gözden geçirmeliyiz. Makale için teşekkürler.

 9. Merhabalar. Benim sorum şu: Benim alexa değerlerimde ülke sıralaması hiç görünmüyor. Daha doğrusu sıfır olarak görünüyor. Dünya sıralamasında da sürekli değişiklikler oluyor. Güncel içerik girdiğim halde daha ne yapmalıyım sizce?

  • Ece hanım sabırlı olmalısınız ve içerik girdikten sonra ilgi içeriğinizin tanıtımını trafik çekebilecek yerlerde yapmalısınız.

 10. Çok faydalı bir yazı olmuş. Yazınız sayesinde sitem 4milyondan 800k seviyesine indi. Teşekkürler

 11. Çok faydalı bir yazı olmuş. Yazınız sayesinde sitem 4 m seviyesine indi. Teşekkürler

 12. Alexa sıralamasını yükseltme konusunda detaylı bir anlatım olmuş. Ziyaretçi sayısı kadar, ortalama sayfa görüntülenme sayısı ve hemen çıkma oranının düşüklüğü çok önemli. Bu nedenle analytics verileri üzerinden en hemen çıkma oranı az yazılara daha fazla ziyaretçi çekmek için promote etmek ve hemen çıkma oranı çok yüksek yazılarda da yazı fotoğrafı ve ilk paragrafları değiştirerek okunma oranlarını arttırmak işe yarayabilir.

 13. Çok güzel bir yazı olmuş. Sayenizde alexam güzel bir yerlere geldi 🙂

 14. Dinamik ve kaliteli içeriğiniz, istikrarlı bir hit yükseliş grafiğiniz, sadık kitleniz ve akıllı bir link inşanız varsa Google’da da Alexa’da da ilerleme gelir doğal olarak.

  Böyle detaylı makaleler sunarak kaliteli içerik oluşturursunuz örneğin…

 15. Güzel ‘ve faydalı bir bir yazılacak olmuş

 16. sonuna kadar okudum ve kesinlikle size katılıyorum.
  içeriklerde tek düze olmak yerine çoklu seçenekler sunmak, rakiplerin neler yaptıklarını incelemek, anahtar kelimeleri belirlemek çok önemli.
  sıralama değerleri için çok ciddi bir sabır lazım. çünkü hemen olabilicek bir şey değil.
  Ancak yükseliş başladığında bunun devamlılığını sağlamakta çok önemli.
  benim sayfa değerlerim yükseldi artık rahat davranabilirim demek yerine bu sıralamayı yakaladığınızda ona sahip çıkıcak içeriklerle destekleyip, yerimizi sağlamlaştırmamız lazım.
  söz uçar yazı kalır atasözüne güvenip her makelemize değer verirsek, araştırıp google neleri önemsiyor makalemiz hakkında dersek alexa değerimiz iyileşiyor. Buna kendimde şahit oldum.
  Makaleniz için teşekkürler. Benim gibi acemi yazarlar için çok açıklayıcı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir