Ana Sayfa / Google / 2015 Yılında Google’la Mücadele Etmek

2015 Yılında Google’la Mücadele Etmek

Büyük bir söylenti uzun zamandır ortalarda dolaşıyor. Bu söylentiye göre artık Google ile mücadele etmek, arama motoru iyileştirmeleri için onun algoritmasına uygun davranmak son buluyor gibi çeşitli absürt düşünceler paylaşılıyor. Bunların mümkün olmadığını dile getirmek gerekiyor. Google algoritmalarla uğraştığı sürece algoritmaya uygun davranmak veya uygun davranmamak gibi unsurlar söz konusu olacaktır.

Bu söylentilerin aksine bu yıl garip bir biçimde kolay geçti. Google’ın algoritmasını tamamen tahmin etmenin bir imkanı olmayabilir ama yaşadığımız bu günlerde Google’ın istediği gibi hareket etmek hiç olmadığı kadar kolay bir uğraş konumundadır. Bunu Google’ın ile mücadele etmenin şimdilerde kolay olduğu şeklinde tanımlayabilirsiniz.

2015-yilinda-google-ile-mucadele-etmek

Her ne kadar Google ile mücadele etmek hiç olmadığı kadar kolay olsa bile bugünlerde sitelerin bunu çok düşündüğünü söylemek pek mümkün değil. Google onlara yol gösterse bile siteler kendilerini Google aramalarına uygun hale dönüştürmemek için direniyorlar. Bununla birlikte algoritma güncellemeleri geldiğinde hiçbir değişiklik yapmayan sitelerin olduğunu belirtmek gerekiyor. Sonuç olarak yol gösterilse bile siteler Google ile mücadele etmiyorlar.

İster inanın ister inanmayın, rekabeti yoğun bir niş içerisinde yer alıyorsanız aramalarda üst sıralara çıkmak için SEO ile uğraşmak zorundasınız. SEO yöntemlerine başvurmak konusunda mecburiyetiniz bulunmaktadır. Eğer bunu reddediyorsanız arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız pek mümkün olmayacaktır.

Ustalığa Geri Dönüş

Gelen ilk Hummingbird algoritma güncellemesi usta işiydi. Ustalıkla oluşturulmuştu ve etkileri iyi içerik sunan siteleri tespit edip ödüllendirmek oldu. Algoritma etkisini çok iyi ortaya koydu. Sitelerin hangisinin iyi içerik ürettiğini ve hangisinin kötü içeriğe sahip olduğunu tespit etmek konusunda başarılı sonuçlar ortaya çıkardı. Kullanıcılarını düşünen sitelerin varlığı pekiştirildi. Diğer siteler ise kendilerini arka planda buldu.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Artık Tek Başına Anlamı Yok

Bir dönem rakiplerin anahtar kelime yoğunluğunu kontrol etmek ve bunları tekrarlamak sonuç getirmekteydi. Bir anahtar kelime sayfa içerisinde hiç gözükmüyorsa bunun arama motorunda yer bulması ve sıralamaya sahip olması pek mümkün değildi. Ancak bunların hepsi Google’ın gizli anlamsal dizinleme niteliğini algoritmasına ekledikten sonra değişti.

Neler Değişti?

Değişen şey anahtar kelime yoğunluğunun etkisi oldu. Google üzerinde herhangi bir arama yaptığınız zaman anahtar kelimeye göre karşınıza çıkan sonuçları incelerseniz kelime sayısı ve anahtar kelime yoğunluğunu gözden geçirerek nelerin değiştiğini görebilirsiniz.

Karşınıza çıkacak sonuçlarda nelerin sonuçlara yansıdığını rahatlıkla görebilirsiniz. Yaptığınız arama size istediğiniz sonuçları vermiş olabilir ama ilk sayfada yer alan birkaç sitede yapmış olduğunuz anahtar kelime aramasıyla ilgili bir şeylerin olmadığını fark edebilirsiniz. İşte bu durum Google’ın algoritmasının devreye girdiğini göstermektedir. Google muhtemelen size seçmiş olduğunuz anahtar kelimeye yakın anahtar kelimelerin bulunduğu sonuçları da göstermektedir.

Buradan çıkarılacak sonuç anahtar kelime yoğunluğunun önemsiz olduğu değildir. Buradan çıkarılan sonuç anahtar kelime yoğunluğunun tek başına anlamının olmamasıdır. Bir anahtar kelimeyi güçlü içerik ile servis ettiğiniz zamana alacağınız sonuç çok daha farklı olacaktır. Bir anahtar kelimeyi niteliksiz bir içerik ile kullanırsanız işte o zaman sıkıntı yaşamanız olasıdır.

Bir Sayfayı Anlamsal Olarak Nasıl İyileştirebilirsiniz?

İlk olarak hazırladığınız içeriğin arama sonuçlarında ilk sayfada yer alacak nitelikte olduğundan emin olmalısınız. Bunu gerçekleştirmek için ise ilk sayfada yer alan siteleri incelemelisiniz. Hangi benzer aramalarla karşılaştığınızı tespit etmelisiniz. Google arama sonuçlarında sayfanın en alt kısmında yer alan arama önerilerine göz atmalısınız.

Google ile mücadele etmek hiçbir zaman bu kadar kolay olmamıştı. Bunu fırsata çevirmelisiniz. Ancak değişen tek durum geçmişe göre çok daha fazla unsurla uğraşmanıza gerek olmasıdır. Yüksek link miktarları artık yüksek kaliteli içerikler ve kullanıcı odaklı bilgilendirmelerle gelen linkler ile yer değiştirmiştir.

backlink

Mutlaka Okumalısın

Her Dijital Pazarlama Uzmanının Bilmesi Gereken 4 SEO Stratejisi

Konu SEO olduğunda, birbirleri arasında küçük farklılıklar olan çok sayıda ve farklı tipte strateji bulunmakta. …

3 Yorumlar

  1. Dikkat ettim de hiç kimse girip yorum yazmamış, ama bu yazıyı birçok kişinin okuduğunu düşünüyorum. Konu oldukça dikkat çekici değil mi? Son zamanlarda birçok sitenin düşünceleri yazılmış. Başarılı buldum, artık zor diyenlere gelsin.

    Sevgiler,

    • Görüşleriniz için teşekkür ederim Turgut bey. Evet bir çok kişi okudu ama ilk yorumu siz yazdınız. Nice yorumlara inşallah.

  2. Başarılı bir analiz. Devamını bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir